Games and Sports

Games & Sports 

KENDRIYA VIDYALAYA STEEL PLANT, VISAKHAPATNAM

This Vidyalaya has been the champion of champions in the field of Sports & Games. I am very proud to announce that our students bagged 34 Gold medals, 31 Silver medals and 34 Bronze medals in the 48th KVS Regional meeting in various sports and games. 15 students participated in KVS National Sports Meet and Master “Vijaya Krishna” of Class X Secured bronze medal in Rope Skipping and U-17 Boys Relay.

                        Besides this, our football team secured 2nd position in Inter school Football Tournament conducted by RINL Visakhapatnam. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ACTION PLAN OF GAMES AND SPORTSSPORTS CALENDER 2016-17 

Participation is more important than Winning    

Let's Participate 

 EVENTS CHOSEN

Athletics,  Handball,  Volleyball, Basket Ball

Badminton,  Table Tennis,  Throw Ball,  Kho-Kho   

Skating,  Cricket

 

 

MONTH

ACTIVITIES

April 2016

v  House Formation

v  Creating awareness among the students and parents towards physical fitness by developing speed, strength, flexibility, agility and endurance

v  Identification of the players for different games and sports for regional and other external sports competitions, AP Open State Meets

May 2016

v  Summer Sports Coaching Camp in various games and sports.

June & July 2016

v  Selection of Vidyalaya Teams for various competitions in KVS Regional, National & other Open State Competitions.

August to October 2016

v  Organizing 1st Term Medical Checkup of the students.

v  Investiture Ceremony, sending students for District Level Selections.

v  Conducting Intramural games and sports events and giving specific coaching for the selected students.

v  Celebrations of National Sports Day.

November & December 2016

v  Preparation to participate in local tournaments.

v  Celebration of Annual Sports Day

v  Making use of Hockey Ground erected by RINL VSP

January to March 2017

v  Identification of other sports other than chosen sports, Regular Physical Capacity building activities.

v  Organizing 2nd Term Medical Checkup of the students.

v  Preparation and participation of the Vidyalaya March Past Platoon in RINL Republic Day Celebrations.

v  Conducting Practical Examinations in Physical education for class XI & XII internal and external 

v  Conducting Internal & External Practical classes for class XI & XII in Physical Education.

Teaching Physical & Health Education as per KVS & CBSE Norms

 

ACHIEVEMENTS OF GAMES AND SPORTS 2014-15 

SGFI Level

Kumari Roshini Krishna, XI selected for SGFI Volley Ball Meet 2014

 KVS National Level

The following students were participated in KVS National Sports Meet 2014 in Volley Ball, Cricket, Skating, Rope Skipping, Badminton, Lawn Tennis, Hand Ball and Athletics held at Delhi and Gurguon Region for Boys from 08.10.2014 to 12.10.2014 and Ahmadabad for Girls from 14.10.2014 to 18.10.2014.

 

SNo.

Name of the Participant

Class

Event

Position

1

Roshini Krishna

XI

Volley Ball

Gold

2

Richa Sharma

X

Volley Ball

Gold

3

PDNSSG Varma

XI

Volley Ball

Silver

4

Rashmi Rawlo

XI

Rope Skipping

Bronze

5

Ch. Charan Sai Krishna

X

Cricket U-16

Participated

6

T. Bharat

X

Skating

Participated

7

K. Hema Sundar

X

Skating

Participated

8

G. Lalit Kumar

IX

Skating

Participated

9

P. Bhavya

X

Skating

Participated

10

S. Yukta

IX

Skating

Participated

11

M. Bhagya Sree

IX

Skating

Participated

12

R. Tirumala Rao

XI

Rope Skipping

Participated

13

Sravana Sandya

IX

Hand Ball

Participated

14

Sree Rekha

IX

Hand Ball

Participated

15

Jumanah

XI

Badminton

Participated

16

K. Jerushah Rainy

IX

Badminton

Participated

17

R. Dixit

X

Lawn Tennis

Participated

18

E. Sritej

X

Athletics

Participated

19

T. Ajay

X

Athletics

Participated

20

P. Surya Raju

X

Athletics

Participated

21

K Vishnuvardhan Raju

XII

Athletics

Participated

  

 

KVS Regional Level

Total 39 Students participated in KVS Regional Level Sports Meet 2014 in Volley Ball, Basket Ball, Cricket, Badminton, Throw Ball, Hand Ball, Rope Skipping and Athletics and 21 students selected for KVS National Meet 2014. 

 

KVS Cluster Level

Total 113 Students participated in KVS Cluster Level Sports Meet (54 boys and 59 girls) and 39 students selected for KVS Regional Level Sports Meet 2014.

 

 

 

District Level Competitions

The following students participated at Visakhapatnam District Athletic Championship 2014 held at Police Stadium, Visakhapatnam on 04.09.2014 and 05.09.2014 and secured the following positions.

1.      E. Sritej, X, Athletics (400 mtrs)        - Bronze Medal

2.      N. Adarshveera, X, Athletics             - Silver Medal

3.      Venkatesh, X, Athletics (Discus Throw) – Bronze Medal

 

Master T. Bharat, X, Master K. Hema Sundar, X, Master G. Lalit Kumar, IX and Kumari Yukta, VIII were participated in Vizag District Roller Skating Meet 2014 held on 05.11.2014

 

State Level Competition

Kumari Roshini Krishna, XI participated in AP Inter District Volley Ball Championship held at Vijayawada

 

Master T. Ajay, X participated in AP Inter District Athletic Championship in Hammer Throw

 

Open National Level Competition

Master V. Pravananda, XI-A participated in National Sub-junior Chess Championship under 15 age group and stood 14th in position. This Tournament was held at Trichur, Kerala.

 

 

Master Manohar, XII participated in All India Kick boxing Championship 2014 and secured Bronze Medal.

Vidyalaya has organized various events 2014-15

Vidyalaya organized Summer Sports Coaching Camp in Volley Ball, Kho-Kho, Basket Ball, Table Tennis, Football and in Athletics from 10.06.2014 to 19.06.2014.

 

Vidyalaya organized KVS Cluster Level Sports Meet in Badminton, Chess and Football from 06.08.2014 to 07.08.2014.

 

Vidyalaya organized KVS Regional Level Badminton Meet for Boys and Girls from 12.08.2014 to 14.08.2014. 

STUDENTS PARTICIPATING FOR

 

 

KVS NATIONAL SPORTS MEET 2014

 

 

Event

Name of the Student & Class

Badminton Girls

M. Vasudha, X

Badminton Girls

Teja Sai Sri, IX

Badminton Girls

Sharon Rose, X

Lawn Tennis

R. Dixit, IX

Rope Skipping

R. Tirumala Rao, X

Rope Skipping

Rashmi Rawlo, X

Rope Skipping

Bhagya Sree, X

Athletics

Y. Dinesh, IX

Athletics

K. Vishnuvardhan Raju, XI

Athletics

M. Harish, X

Throw Ball

Rachika, X

Skating

P. Bhavya, IX

Skating

K. Hema Sundar, IX

Skating

T. Bharat Kumar, IX

Badminton

T. Saketh, XI

 ACHIEVEMENT S OF GAMES & SPORTS MEET 2013

AT KVS CLUSTER/ REGIONAL LEVEL

 

S.No.

Name of the Game/ Sport

No. of Participants

Category

Venue

Date

Medal/ Position

1.

Hand Ball

16

U-14 Girls

KV No.2 SVN

19th to 21st July

Gold

2.

Throw Ball

12

U-19 Girls

KV Berahampur

19th to 21st July

Silver

3.

Valley Ball

12

U-19 Boys

KV No.2 BBSR

19th to 21st July

Bronze

4.

Badminton

04

U-14 Boys

KV VSP

19th to 21st July

Silver

5.

Badminton

04

U-17 Boys

KV VSP

19th to 21st July

Bronze

6.

Badminton

03

U-19 Boys

KV VSP

19th to 21st July

Silver

7.

Rope Skipping

04

Girls

U-17 &19

KV NAD

19th to 21st July

Silver

 

Kendriya Vidyalaya Steel Plant Visakhapatnam

Target Board in Athletics(2013-14)

S.No

Name of the Event

Age Category(Boys)

Age Category(Girls)

Record

Record

Record

Record

Record

Record

Under 14 years Time/ Distance

Under 17 years Time/ Distance

Under 19 years Time/ Distance

Under 14 years Time/ Distance

Under 17 years Time/ Distance

Under 19 years Time/ Distance

1

100 M run

11.01 sec

11.0sec

10.08 sec

12.07 sec

11.80sec

-

2

200 M Run

23.3 sec

22.6 sec

21.7 sec

27.1 sec

24.08Sec

-

3

400M Run

53.6 Sec

49.5 Sec

48.9Sec

1:00:9Min

56.4sec

56.3Sec

4

600M Run

1:26:6Min

-

-

1:36:2Min

-

-

5

800M Run

-

2:00:2 Min

1:53:5Min

-

2:015:3 Min

2:17:4Min

6

1500 M Run

-

4:05:09Min

3:58:08Min

-

4:31:02Min

-

7

3000M Run

-

9:00:01 Min

-

-

10:28:8 Min

-

8

5000M Run

-

-

15:02:5 Min

-

-

17:33:3 Min

9

4X100 M Relay

46.5 Sec

44.1Sec

42.9 sec

52.3 Sec

50.1Sec

48.8sec

10

4X400MRelay

-

-

3:20:Mins

-

-

3:55:9Mins

11

3Km WALK

-

-

-

-

14:43:08Min

-

12

5KM WALK

-

23:35:07Min

21:41:04Min

-

-

25:52:06Min

13

80m Hurdle

11:1Sec

-

-

12:9Sec

-

-

14

100M Hurdle

-

13.8Sec

-

-

14.08Sec

-

15

110M Hurdle

-

-

14.5Sec

-

-

-

16

400M Hurdle

-

-

54.03Sec

-

-

05:05Mins

17

5Km Cross Country

-

-

14:53:99Min

-

-

-

18

Long Jump

6.47M

6.57M

-

5.11Mtr

5.85Mtr

5.85Mtr

19

Triple Jump

 

14.21Sec

15.22Sec

-

12.13Mtr

12.08Mtr

20

High Jump

1.76M

2.04M

1.96Sec

1.48Mtr

1.63Mtr

1.61Mtr

21

Pole Vault

-

4.00M

-

-

2.60Mtr

3.35Min

22

Shot Put

14.06M

17.15Sec

14.70Sec

10.02Mtr

11.93Mtr

12.77Mtr

23

Discus Throw

50.90Sec

52.48Sec

44.93Sec

30.36M

40.10M

46.48M

24

Hammer Throw

-

61.30Sec

51.60Sec

-

-

39.82Mtr

25

Javelin Throw

-

58.18Sec

-

-

37.01Mtr

34.78Mtr

 

Achievements of KVS Regional Sports Meet -2012

In Athelaticss, Swimming, Skating & Boxing

 

 

SlNo.

Name of Student

Class

Event

Medals

Athletic Under-14 Boys & Girls

1.

Sritej

VIII-B

600 Meters Run

1 Gold

 

 

 

80 Meters Run

1 Gold

2.

Tarun

VIII-A

 

-

3.

Vineet

VIII-C

400 Meter

1 Bronze

4.

Tajesh

VIII-C

 

-

5.

Adarsh

VIII-C

 

-

6.

T. Ajay

VIII-C

Discus Throw

1 Silver

7

Elisha Rani

VIII-B

 

-

8

Sion Raajah

VIII-C

80 Meter High Jump

1 Silver

9

Sri Alekya

VIII-C

 

-

10

Satyavagdevi

VIII-C

600

1 Bronze

11

Sweta

VIII-B

 

-

12

Madhurima

VIII-A

 

-

Athletic Under-17 Boys

SlNo.

Name of Student

Class

Event

Position

1.

Y. Dinesh

X-B

200 Meter Run

1 Gold

 

 

 

400 Meter Run

1 Gold

2.

Ganesh Santra

X-B

800 Meter Run

1 Gold

3.

K. Vishnuvardhan Raju

X-C

Tripple

1 Gold

4.

K. Krishnakanth

IX-C

1500 Meter Run

1 Silver

 

 

 

100 High Jump

1 Silver

5.

Praveen Chandu

IX-C

3000 Meter Run

1 Gold

6.

R. Tirumal Rao

IX-A

 

-

7.

D. Bharat

IX-A

 

-

8.

M. Harish

IX-B

High Jump

1 Gold

9.

Ch. Akash

X-B

 

-

10.

D. Akshit

X-C

Javelin Throw

1 Gold

11

Govardhani

IX-C

 

-

12

Dhanushya

IX-A

 

-

13

BhagyaSree

IX-C

 

-

14

Ranjita

X-B

Hammer Throw

1 Gold

15

Pragati

X-C

3000 Meter Run

1 Silver

16

Rashmi Rawlo

IX-C

 

-

17

Rushma

X-A

100 Meter High Jump

1 Bronze

18

Sumitha Murmu

IX-C

 

 

 

 


 

 

 

 

SlNo.

Name of Student

Class

Event

1.

Vamsi Krishna

XII-A

Athelatics - 400 Meter Run

 

 

 

Athelatics - 100 Meter Run

 

 

 

Athelatics - 200 Meter Run

2.

Pemba Sherpa

XII-A

Athelatics - Hammer Throw

 

 

 

Athelatics - Short put

3.

Rocky Bhowmik

XII-A

Athelatics - Discus Throw

4.

Manish

XII-B

Athelatics - 3000 Meter Run

5.

Pawan Singh

XI-A

 

6.

R. Anita

XIII-A

Athelatics - 3000 Meter Run

7

S. Divya

XI-A

Athelatics - Discus Throw

 

 

 

Athelatics - Short put

8

Rumana

XI-A

Athelatics - Long jump

 

 

 

Athelatics - 100 Meter High Jump

 

 

 

Athelatics - 100 Meters Run

9

Vinutha Bai

XII-A

 

11

Raya Sadhukhan

XII-A

Athelatics - Hammer Throw

 

 

 

 

12.

S. Bharat Chawan

X-C

Swimming

13

Ch. Sai Rupesh

X-C

Swimming

14.

V.V.S. Bharadwaz

VII

Swimming

15

G. Ramateja

XI-A

Swimming

16.

T. Jashwant

X

Skating in Rink-1

 

 

 

Skating in Rink-2

17.

T. Bhavya – (UNDER-14)

VIII

Skating in Road

18.

 

 

Skating in Rink-1

19.

T. Bharat– (UNDER-14)

VIII

Skating in Rink-2

20.

K. HemaSundar– (UNDER-14)

VIII

Skating in Rink-2

21

 

 

Skating in Rink-1

22.

P. Manohar

XI

Boxing

23.

Krishna Kumar

IX

Boxing

24.

Deepak Khosla

X

Boxing

25.

R. Sai Dixit

VIII

Lawn Tennis – (UNDER-14)

26.

Priya Krishna

VII

Lawn Tennis – (UNDER-14)

         

 

 


 

 

KV STEEL PLANT VISAKHAPATNAM

LIST OF SELECTED STUDENTS FOR KVS NATIONALS SPORTS MEET 2012

 

 

TO BE HELD FROM 16-10-2012 TO 21-10-2012 AT PUNE, LUCKNOW & DELHI

 

 

Sl.

Name of Student

Class

Event

1

Y. Dinesh

X-B

Athelatics - 200 Meter Run

 

 

 

Athelatics - 400 Meter Run

2

Ganesh Santra

X-B

Athelatics - 800 Meter Run

3

K. Vishnuvardhan Raju

X-C

Athelatics - Tripple

4

K. Krishnakanth

IX-C

Athelatics - 1500 Meter Run

5

Vamsi Krishna

XII-A

Athelatics - 400 Meter Run

 

 

 

Athelatics - 100 Meter Run

 

 

 

Athelatics - 200 Meter Run

6

Pemba Sherpa

XII-A

Athelatics - Hammer Throw

 

 

 

Athelatics - Short put

7

G. Ramateja

XI-A

Swimming

8

T. Jashwant

X

Skating in Rink-1

 

 

 

Skating in Rink-2

9

T. Bhavya – (UNDER-14)

VIII

Skating in Road

10

K. HemaSundar– (UNDER-14)

VIII

Skating in Rink-2

11

P. Manohar

XI

Boxing

12

R. Sai Dixit

VIII

Lawn Tennis – (UNDER-14)

 


Sl.

Name of Student

Class

Event

13

Priya Krishna

VII

Lawn Tennis – (UNDER-14)

14

Aman Kumar Sarma

X

Volley ball

15

VVS Bharadwaj

 VIII

Badminton

16

M Manoj Kumar

 VII

Badminton

17

M Ashok

 VII

Badminton

18

Sion Reaiah

VIII 

Badminton

19

Teja Sai Sree

 VIII

Badminton

20

Jerushah Rainy

 VIII

Badminton

21

I Ramya

 VIII

Badminton

22

B Partha Sashank

 X

Badminton

23

D Sai Sampath Reddy

 IX

Badminton

24

Ch Subash Chandra

 X

Badminton

25

M Vasudha

 IX

Badminton

26

K Ruth Augustus Ruby

 IX

Badminton

27

U.Sharon Rose

 IX

Badminton

28

B Akshay Kumar

 XI

Badminton

29

Pallavi Datta

 XI

Badminton

30

S Madhuri

 XI

Badminton

31

Rumana

 XI

Athletics

32

S. Divya

XI

Athletics

33

D. Akshit

X

Athletics

34

Nisa Beegum

X

Badminton

 


MEDAL TALLY LIST

 

Name of the Event

Gold

Silver

Bronze

Total

Athelitics

19

8

7

34

Badminton

1

2

-

3

Swimming

1

1

1

3

Lawn Tennis

1

1

 

2

Skating

4

2

1

7

Boxing

1

-

1

2

Total

27

14

10

51

 

(Last Updated on 15-11-2010)

 

“An enlightened mind in a healthy body” is a prerequisite for an ideal being and therefore any educational programme must cater for physical-fitness training. Over and above, the sports events imbibe a spirit of brotherhood and friendship, which is the key for national integration.

In this context, physical education is given equal importance in Kendriya Vidyalayas. The daily schedule of students’ activities includes training and practice in GAMES, SPORTS and YOGA. During the process, the students are made to learn and practice all important GAMES & SPORTS EVENTS.

With the whole school of students divided in to four HOUSE groups, INTRA-SCHOOL COMPETITIONS are held in all major events of GAMES & SPORTS, thus creating a healthy competitive spirit and confidence among students.

Simultaneously, talented students are separately trained by professional coaches for participation in competitions held at CLUSTER LEVEL, REGIONAL LEVEL and NATIONAL LEVEL of Kendriya Vidyalayas.

SPORTS’ DAY is celebrated every year with a lot of enthusiasm and joyful participation of all students. Attractive prizes and Certificates of worth are given to all winners in various competitions.

YOGA PROGRAMME, the gift of INDIA to the whole world is also given prominence in Kendriya Vidyalayas for training the students in this VEDIC ART OF KEEPING UP One’s OWN HEALTH. Students of Kendriya Vidyalayas are enjoying the fruits out of this wonderful health programme.

K V, Steel Plant is doing its best in this programme with many students bringing glory to this Vidyalaya at various levels of competitions.  

MEDALS SECURED BY STUDENTS OF THIS VIDYALAYA

 

 Achievements of Games and Sports

Medal Winners at KVS Regional Sports Meet-2010

 

Sno

Name of Student

class

Event/Game

Position/Medal

1

Sijo verghese

XI

Volley-Ball

Gold

2

Ankit Rathore

XII

Volley-Ball

Gold

3

Sumit Pundir

X

Volley-Ball

Gold

4

Pemba Sherpa

X

Volley-Ball

Gold

5

P Supriya

XII

Volley-Ball

Silver

6

D J N Kishore

XII

Skating-Rink-1

Gold

7

Skating-Rink-2

Gold

8

Skating -Road-2

Gold

9

Skating -Artistic

Gold

10

K Deepak

X

Skating-Rink-1

Gold

11

Skating-Rink-2

Gold

12

Skating -Artistic

Silver

13

Raj Khosala

X

Kho-Kho

Bronze

14

N Minakshi

XII

Kho-Kho

Silver

15

B Vamsi Krishna

X

Athletics-200M

Gold

16

110Mtr Hurdles

Bronze

17

4x100 Mtr Relay

Silver

18

4x400 Mtr Relay

Silver

19

Farooq Abdullah

X

Atheletics-Javelin throw

Silver

20

Hammer throw

Silver

21

4x400Mtr relay

Silver

22

D Sarat

IX

Athletics-400 hurdles

Silver

23

4x400Mtr Relay

Silver

24

4x100Mtr Relay

Silver

25

Rahul Sandeep

X

4x400Mtr Relay

Silver

26

4x100Mtr Relay

Silver

27

Raja Babu

IX

Athletics-4x400 Relay

Silver

28

Rony Bhowmik

IX

Athletics-200Mtr

Silver

29

Athletics-400Mtr

Silver

30

Athletics-Hammer throw

Bronze

31

S. K. Sunil

XII

Athletics-400Mtr Hurdles

Silver

32

R Anitha

X

Athletics-3000Mtr

Gold

33

Athletics-1500Mtr

Bronze

34

Rumana

IX

Athletics-Long Jump

Silver

35

Athletics-100Mtr Hurdles

Silver

36

C M Vishal

XII

Football

Bronze

37

C Jagan

XI

Taekwondo

Bronze

38

 

 

 

 

Total Numbers of Medals Achieved at KVS Regional Sports Meet-2009

Gold = 12

Silver = 20

Bronze = 5

Total = 37

 

 

Achievements of KV Steel Plant At  KVS National Sports Meet-2010

 

Sno

Name of Student

class

Event/Game

Position/Medal

1

D J N Kishor

XII

Skating-Rink 1

Gold

Skating-Rink 2

Gold

Skating-Artistic

Gold

2

B Vamsi Krishna

X

Athletics-200Mtr

Silver

Athletics-4x100Mtr Relay

Bronze

3

K Deepak

X

Skating

Bronze

4

D Sarath

IX

Athletics

Participation

5

Rony Bhowmik

XII

Athletics

Participation

6

M Sravani

IX

Badminton

Participation

 

 

 

Achievements of KV Games and Sports

 

Model Winners at KVS Regional Sports Meet-2009

 

Sno

Name

class

Event/Game

Position

1

S K Sunil Kumar

XI

400 Meter Run

Gold

2

S K Sunil Kumar

XI

400 Meter Hurdle

Silver

3

Mir Alam Chaudhary

XI

Hammer Throw

Gold

4

Meenakshi

XI

4 x 100 Meter Relay

Bronze

5

Meenakshi

XI

4 x 400 Meter Relay

Bronze

6

D J NandKishore

Xi

Skating Road Race

Gold

7

D J NandKishore

Xi

Skating Rink Race

Gold

8

D J NandKishore

Xi

Skating Inline  Race

Gold

9

K Deepak

IX

Skating Road Race

Gold

10

K Deepak

IX

Skating Rink Race

Gold

11

Poornima Kaye

IX

Long Jump

Gold

12

Poornima Kaye

IX

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

13

Supriya Kaye

VII

Long Jump

Gold

14

R Anita

IX

1500 Mtr Race

Bronze

15

R Anita

IX

3000 Mtr Race

Bronze

16

R Anita

IX

4 x 400 Relay

Bronze

17

B Vamsi Krishna

IX

400 Hurdle Race

Bronze

18

P Supriya

XI

800 Mtr Race

Bronze

19

P Supriya

XI

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

20

P Supriya

XI

4 x 400 Mtr Relay

Bronze

21

Manju Nath

VIII

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

22

Raja Babu

VIII

600 Mtr Race

Bronze

23

Raja Babu

VIII

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

24

Salil Suren

VIII

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

25

Farooq Abdullah

IX

Javelin Through

Bronze

26

D Sarat

VIII

400 Mtr Race

Gold

27

D Sarat

VIII

High Jump

Silver

28

D Sarat

VIII

4 x 100 Mtr Relay

Bronze

29

Mukesh Kumar

VIII

600 Mtr Race

Silver

30

Mukesh Kumar

VIII

High Jump

Silver

31

Vasavi DVS